$/oz breaking point on beer

Discussion in 'Beer Talk' started by jegross2, Jan 30, 2013.

Thread Status:
Not open for further replies.
  1. jegross2

    jegross2 Initiate (0) Jan 3, 2010 Illinois

    Ignoring for a moment the cost of the first time you buy a beer (tickers gotta tick, after all), what is your general breaking point for purchasing beers a second time.

    For me, I think it's somewhere around a $1/oz if buying retail -- although there are exceptions to be made with some of the absolute best beers like Chocolate Rain, Cable Car, Fou Foune, certain Cascades, etc.
     
  2. Steimie

    Steimie Maven (1,416) Jan 7, 2012 Michigan

    Three Fidy?
     
    nogophers, audioserf, Rutager and 7 others like this.
  3. jmmy3

    jmmy3 Initiate (0) Nov 30, 2010 Massachusetts

    $1/oz? jesus that's a high breaking point.
     
  4. Stevedore

    Stevedore Grand Pooh-Bah (5,084) Nov 16, 2012 Oregon
    Pooh-Bah Trader

    $1/oz is $72 for a six-pack. So you've got a pretty darn high breaking point I'd say.
     
  5. Jtc2811

    Jtc2811 Initiate (0) Dec 13, 2011 California

    For most beer, 0.75/oz. The most I have ever paid was 45 for a bottle of cantillon cuvee de champions, and I struggled the whole way to the register
     
  6. Brunite

    Brunite Initiate (0) Sep 21, 2009 Illinois

    Good question.

    I am way low, likely, compared to many here. I have to really swallow hard to ever pay more than $ .25/oz for any everyday drinker. Very, very, very rarely will I pay upwards of $ .50/oz. And at that....only for something as special to me as BCBS. Beyond that...I'm passing. Funny thing....my budget, my disposable, and my wife would let me buy anything I want. I just don't feel the need to over pay when so many great beers are available in my daily range of $ .10-.15/oz.

    Good thread. May get folks to really thinking about just how much they DO pay sometimes.
     
    keithmurray, jegross2, gshak and 2 others like this.
  7. CityofBals

    CityofBals Initiate (0) Sep 12, 2012 Illinois

    I mean... If I just want to drink to get drunk, I probably wouldn't surpass $1.5/12 oz. (ZD)

    If I was drinking because it tastes good, no more than $10-20/1oz.
     
    russmann, jegross2 and kscaldef like this.
  8. TheBeerShop

    TheBeerShop Initiate (0) Jul 23, 2012 Massachusetts

    That's a tough call. I can't say I've ever been out to a bar and broke my beer selection down the cost per oz. I tend to go with a budget for the experience of the night, and go after new interesting looking beers, and then fall back to the few 2-4 beers that I've been hooked on. Those 2-4 beers change based on seasons, mood and event types. I know that doesn't fully answer your question, but its honestly how I approach my night.
     
    slarrage likes this.
  9. loafinaround

    loafinaround Initiate (0) Jul 16, 2011 New York

    not proud, but I paid close to 1.50 once. mikkeller beer geek weasel edition. bought 5 bottles :flushed:
     
    Dontcounttoday, ESeab and jegross2 like this.
  10. wordemupg

    wordemupg Grand Pooh-Bah (3,187) Feb 11, 2009 Canada (AB)
    Pooh-Bah Trader

    8.33$ per oz, Sink the Bismark
     
    russmann and jegross2 like this.
  11. Uniobrew31

    Uniobrew31 Pooh-Bah (1,567) Jan 16, 2012 Pennsylvania
    Pooh-Bah

    This is a weird thread that requires math! I suck at math when sober and I usually have a beer while on this site. I dont know what my breaking point is. Probably 50 cents per ounce but only on a rare occasion. That comes out to a 12 dollar bomber. That it a good stopping point for beer.... Unless supply is severely limited. In which case I may trade one of my appendages for a sip of warm bud light!
     
    ESeab likes this.
  12. TheMonk41

    TheMonk41 Initiate (0) Dec 9, 2011 Michigan

    None, if I want it, I buy/trade for it and I drink it and enjoy.
     
    fujindemon74 likes this.
  13. USMCretired

    USMCretired Initiate (0) Sep 3, 2012 California

    Two years ago I made a promise to myself to never spend more than $20 on a bottle of beer. Thank God Alemsith's Kopi Luwaks were only $17 per bottle.
     
    jegross2 likes this.
  14. ericj551

    ericj551 Pooh-Bah (1,638) Apr 29, 2004 Canada (AB)
    Pooh-Bah

    I guess a dollar per ounce is pretty much my max but I rarely spend that much. $12 per bomber is pretty rare for me. I saw Brooklyn Black Ops in the store today for $35 and didn't even consider it.
     
    jegross2 likes this.
  15. KiMiRaiK

    KiMiRaiK Initiate (0) Dec 24, 2012 Washington

    Well said sir, as this is how I do it. When I walk into a bottles shop or bar, I pretty much always have a set amount of what I'm going to spend. Whether a walk out with 100 or 1 beer, I try not to exceed that set amount.
     
  16. beerinmaine

    beerinmaine Initiate (0) Jun 20, 2009 Maine

    Depends a lot on the format, since "one" can be 11 oz or 25 or...

    For a repeat buy, it's rare that I spend more than:

    $20 for a bomber or 750ml = $0.90/oz
    Single small bottles (think DeStruise), rarely more than $8/11oz = $0.72/oz
    $22 for a 4-pk (BCBS) = $0.46/oz
    $15 for a sixer = $0.21/oz

    A lot of this has to do with the type of beer that comes in each format. I wouldn't be paying $70 for a sixer (equivalent to the 750ml price), and I wouldn't want that much beer, anyway.
     
    ESeab likes this.
  17. taxman

    taxman Initiate (0) Feb 22, 2012 Illinois

    I work hard so that I can enjoy things in life. If I like a beer, I'll buy it. It's a relatively inexpensive luxury.
     
  18. beerinmaine

    beerinmaine Initiate (0) Jun 20, 2009 Maine

    Heck no. I love the stuff, but when it's normally around $22....
     
  19. zstef99

    zstef99 Initiate (0) Dec 25, 2008 New York

    I rarely buy bombers over 8 or 9 bucks. $15 or so would probably be my limit unless its something really unusual. That's around $.75/oz.

    In general I try to stick to 4 or 6 packs due to cost though. A $12 4 pack is still only $.25 per oz. Bombers are the biggest ripoff in the craft beer world IMO.
     
    Uniobrew31 and Vonstein15 like this.
  20. lucas1801

    lucas1801 Initiate (0) Apr 5, 2012 Massachusetts

    Saw a Black Ops for $21 today , that's a size able difference.
     
Thread Status:
Not open for further replies.